( مقایسه روشهای تصمیم گیری با رستا)

“معمولا شما به کدام روش هایی تصمیم ‌گیری می‌کنید!؟ تصمیم‌هایی که در گذشته درباره مسائل مهم زندگی‌تان گرفته‌اید براساس کدام روش بوده است؟ چند درصد از تصمیماتی که در گذشته گرفتید تصمیمات منطقی و درستی بوده است؟ آیا شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که حتی هنگامی که می‌خواهید به شیوه منطقی و صحیح تصمیم‌گیری کنید هم سردرگم می‌شوید و نمی‌دانید چگونه باید اطلاعات لازم را جمع‌آوری کنید، یا با اطلاعات جمع‌آوری‌شده چه باید بکنید.” 

افراد با توجه به ویژگی‌های شخصیتی و موقعیت‌های متفاوتی که در آن قرار می‌گیرند به سبک‌های مختلفی تصمیم‌ می‌گیرند. بعضی افراد قادر به تصمیم‌گیری نیستند و هنگامی که می‌خواهند دست به انتخاب بزنند مدام دچار شک و تردید می‌شوند. عده‌ای قادر نیستند به تنهایی تصمیم بگیرند و معمولا از دیگران می‌خواهند برایشان تصمیم بگیرند. بعضی‌ها خیلی عجولانه تصمیم‌گیری می‌کنند و خیلی زود هم پشیمان می‌شوند. عده‌‌ای هم با وجود وسواس زیادی که در تصمیم‌گیری‌هایشان به خرج می‌دهند معمولا تصمیمات اشتباهی می‌گیرند و مجبور می‌شوند تاوان تصمیمات اشتباهشان را پس بدهند. عده‌ای هم از ترس انتخاب غلط یا پشیمان شدن مدام تصمیم‌گیری‌های خود را به تعویق می‌اندازند.بیایید  کمی دقیقتر حالتهای مختلف تصمیم گیری را بررسی کنیم. “

انواع سبک های تصمیم گیری

  1.  روش احساسی

زمانی که فرد به رویکرد احساسی در تصمیم گیری متوسل می شود . صرفا براساس هیجانات و احساساتش تصمیم می‌گیرد. درواقع بدون هیچ آینده‌نگری و تحلیل و بررسی منطقی بر اساس جمله «به دلم افتاده این کار را انجام دهم»تصمیم می‌گیرد کاری را انجام دهد. مثل زمانی که فردی چون از یک نفر خوشش می‌آید تصمیم می‌گیرد با او ازدواج کند.

  1. روش تکانشی

در بعضی اوقات فرد تصمیم گیرنده بر اساس رفتارهای تکانشی تصمیم می گیرد.به تصمیم‌گیری‌هایی که بدون هیچ تفکر، بررسی و تحلیلی به صورت ناگهانی انجام می‌شود و فرد برای انتخاب خود هیچ توضیح واضح و مشخصی ندارد هم تصمیم‌گیری تکانشی گفته می‌شود که یکی از رایج‌ترین و ملموس‌ترین رفتارهای تکانشی است. مثلا فردی را در نظر بگیرید که چند سال بخش زیادی از درآمدش را برای خرید خودرو یا خانه پس‌انداز کرده اما یک‌شبه تصمیم می‌گیرد یک سفر رویایی دور دنیا برود و کل آن پول را بابت هزینه سفر می‌پردازد. در این حالت باید فرد تصمیم گیرنده به صورت دقیق نیاز سنجی رفتاری گردد.

  1. روش اجتنابی

 اما شاید جالب ترین افراد که در جامعه ما هم کم نیستند افرادی باشند که به روش اجتنابی تصمیم میگیرند. این دسته از عزیزان عموما اعتمادبه‌نفس کافی برای گرفتن تصمیمات مهم زندگی‌شان را ندارند از این رو هنگامی که در موقعیت انتخاب و تصمیم‌گیری‌های مهم زندگی قرار می‌گیرند مدام از تصمیم‌گیری طفره می‌روند. این عده به علت ترس از تصمیم‌گیری با به تعویق انداختن تصمیم‌گیری و گفتن جمله «بی‌خیال. همه چیز خودش درست می‌شه» به یک آرامش کاذب و زودگذر می‌رسند. 

  1. روش اضطرار

اما یکی از خطرناک ترین تصمیمات تصمیم گیری در شرایط اضطرار است .عده‌ای هم زمانی که باید دست به انتخاب بزنند و تصمیم‌گیری کنند مضطرب می‌شوند. سطح این اضطراب به حدی بالاست که فرد نمی‌تواند آن را تحمل کند و برای رهایی از این موقعیت پرتنش بدون فکر و بررسی یکی از گزینه‌ها را تنها با هدف خلاصی از اضطراب و فشار موجود انتخاب می‌کند و تصمیم می‌گیرد. چون این انتخاب و تصمیم نه‌تنها حاصل تفکر و بررسی منطقی نیست بلکه تنها با هدف فرار و رهایی از تنش و فشار موقعیت انجام شده به آن تصمیم‌گیری اضطراری گفته می‌شود. 

  1. روش وسواسی

 یکی دیگر از سبکهای تصمیم گیری رایج هم برای افرادی رخ می دهد که  هنگام تصمیم‌گیری سطح اضطراب بالایی را تجربه می‌کنند اما این اضطراب و نگرانی ناشی از ترس از تصمیم‌گیری اشتباه است. از این رو هنگام تصمیم‌گیری با وسواس خاصی گزینه‌های مورد نظر را بررسی و بالا و پایین می‌کنند و به علت حساسیت و وسواس بالا، بیشتر از حد معمول زمان و انرژی‌شان را صرف تحلیل و بررسی می‌کنند و همین مسأله باعث می‌شود گاهی بعضی از گزینه‌های مناسب را به علت تعلل زیاد از دست بدهند. معمولا هم بعد از تصمیم‌گیری احساس پشیمانی می‌کنند. 

  1.  روش مطیعانه

در این سبک تصمیم‌گیری فرد تصمیم‌گیرنده بدون در نظر گرفتن خواسته‌ها و اهداف خود تنها به منظور برآورده کردن خواسته‌های دیگران به‌راحتی به آنها اجازه می‌دهد به جای او تصمیم بگیرند. این افراد معمولا اعتماد‌به‌نفس لازم برای تصمیم‌گیری درباره خود و زندگی‌شان را ندارند و با واگذاری تصمیم‌گیری به دیگران یا اطاعت بی‌چون و چرا از تصمیماتی که دیگران برایشان می‌گیرند ناخودآگاه از زیر بار مسئولیت تصمیم‌گیری شانه خالی می‌کنند. 

  1. روش تقدیری

افرادی که در زندگی‌شان به این سبک تصمیم‌گیری می‌کنند باور دارند شکست و موفقیت افراد به شانس و اقبال آنها بستگی دارد. این عده معمولا فکر نمی‌کنند خودشان هم در رقم زدن سرنوشت و آنچه قرار است برایشان

اگر دقت کنید در7 روش بیان شده نگرشی ساختار یافته و مهندسی شده نسبت به فرایند تصمیم گیری وجود ندارد و عوامل مختلفی مانند وسواس ،‌اضطرار، تقدیر، بی خیالی و یا احساس در فرایند تصمیم گیری نقش پر رنگی دارد. لذا باید به دنبال راهی بود که بتوانبم تصمیم درستی بگیریم و اصطلاحا در زمره افراد موفق باشیم. لذا می بایست روشی منطقی که براساس تفکر منطقی با جمع‌آوری اطلاعات لازم درباره گزینه‌های موجود باشد صورت پذیرد. به این معنی که فرد گزینه های موجود را بررسی ، سبک و سنگین کند و با در نظر گرفتن همه جوانب و پیش‌بینی پیامدهای احتمالی انتخاب هر گزینه، دست به انتخاب بهترین گزینه بزند و درنهایت یک تصمیم آگاهانه بگیرد. این نوع تصمیم‌گیری بهترین و سالم‌ترین نوع تصمیم‌گیری است. 

روش تصمیم گیری رستا

روش رستا از خانواده تصمیم گیری منطقی می باشد . روش رستا طی بررسی علمی سرنوشت و نحوه تفکر افرادموفق و بررسی عادتهای رفتاری   آنها به وجود آمده است. افراد موفق عموما به روشی  تصمیم می گیرند که  تحلیل سیستمی یکی از پارامترهای اصلی آن می باشد.به این صورت که عموما این افراد مراحل زیر را در تصمیم گیریهای خود رعایت می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *