همه ما انسان‌ها روزانه در موقعیت‌هایی قرار می‌گیریم که ناچار به تصمیم‌گیری هستیم.موفقیت یا عدم موفقیت انسان در طول زندگی تا حد زیادی وابسته به تصمیماتی است که اتخاذ می‌کند. داشتن مهارت‌های تصمیم‌گیری یک امر مهم و اساسی در زندگی هر فرد محسوب می‌شود. این مهارت به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مهارت‌های زندگی شناخته می‌شود؛ زیرا انسان‌ها با استفاده از آن آینده خود را رقم می‌زنند. گرفتن یک تصمیم اشتباه ممکن است بسیاری از ابعاد زندگی انسان را تحت تأثیر قرار دهد.اگر می‌خواهید مانند افراد موفق به هدف‌هایتان برسید و قدرت تشخیص بهترین گزینه را داشته باشید نیاز است تا تکنیک‌های کاربردی و مفید در حوزه تصمیم‌گیری را بشناسید. در این مقاله از سایترستا با ما همراه شوید تا بیشتر درباره مهارت‌های تصمیم‌گیری و اهمیت آن در زندگی بدانید.

مهارت‌های تصمیم‌گیری و انتخاب تصمیم درست

معنای تصمیم‌گیری در زندگی چیست؟

به فرآیندی که در ذهن انجام می‌شود تا از بین چند گزینهٔ مختلف یک گزینه انتخاب شود تصمیم‌گیری گفته می‌شود. همه ما در زندگی روزمره مدام در حال تصمیم‌گیری هستیم. انتخاب اینکه امروز چه ساعتی از خواب بیدار شویم،یا اینکه در چه رشته‌ای تحصیل کنیم، انتخاب رفتن به مهمانی و یا استراحت کردن در منزل می‌تواند  نمونه‌های کوچکی از تصمیمات ما در طول روز باشد.مسلماً همه ما دوست داریم تصمیمات درستی بگیریم و از بین گزینه‌هایی که داریم بهترین آن را انتخاب کنیم؛اما گاهی ممکن است نتیجه حاصل از تصمیمی که گرفته‌ایم چندان خوب نباشد؛ به همین جهت بسیار مهم است تا عوامل ناتوانی در تصمیم گیری خود را بدانید. آموختن مهارت‌هایتصمیم‌گیری از این لحاظ مهم است که به شما کمک می‌کندخطای کمتری در تصمیم‌گیری داشته باشید.

مهارت‌های تصمیم‌گیری

برای یک تصمیم‌گیری مطلوب به توانایی‌هایی مانند افزایش خودآگاهی، درک ارزش‌های خانوادگی،مهارت‌های انتخاب هدف، مهارت‌های حل مسئله، مهارت‌هایتجزیه‌وتحلیل و مهارت‌های تفکر خلاق نیاز داریم.  تصمیماتی که ما در زندگی‌مان می­گیریم انواع مختلفی دارد برخی ساده بوده و برخی نیز دشوار هستند. هر فرد با توجه به ویژگی‌های شخصیتی که دارد با سبک منحصربه‌فردی تصمیممی‌گیرد. برای اینکه بتوانیمتصمیم‌گیری هوشمندانه و صحیح داشته باشیم در ابتدا باید سبک‌های مختلف اینفرآیند را بشناسیم. در ادامه با انواع تصمیم‌گیری آشنا می­شویم:

مهارت‌های تصمیم‌گیری برای افراد

مراحل تصمیم‌گیری مطلوب

ما به ‌عنوان فردی که قرار است روزانه با تصمیمات مختلفی روبرو شویم بایدمهارت‌های تصمیم‌گیری را در خود تقویت کنیم؛ همچنین میتوانید با دریافت یک مشاوره حرفه ای تصمیم گیری های خود را به راحتی آب خوردن انجام دهید. تصمیم‌گیری درست باعث شادی و احساس موفقیت در فرد شده و اعتمادبه‌نفس او را نیز افزایش می‌دهد. تصمیم‌گیری اصولی مراحلی دارد که در زیر آن را بررسی می‌کنیم:

  1. شناسایی موقعیت و مشکل: در این مرحله باید مسئله به‌طور کامل بررسی شود. برای این منظور می‌توانید چند سؤال از خودتان پرسیده و به مشکل از جنبه‌های مختلف نگاه کنید. اولویت‌بندی مشکلات می‌تواند شرایط پیچیده و سخت را برایتان ساده‌تر کند؛ همچنین نوشتن اهدافی که می‌خواهید در حل این مسئله و تصمیم‌گیری به آن دست پیدا کنیدمی‌تواند در انتخاب راه‌حل درست به شما کمک کند.
  2. جمع‌آوری اطلاعات: برای پیدا کردن راه‌حل مناسب باید اطلاعات کافی درباره مشکل و موقعیتی که در آن هستید داشته باشید؛ بنابراین بر اساس زمانی که برای تصمیم‌گیری دارید به جمع‌آوری و بررسی اطلاعات بپردازید. در این مرحله از تصمیم‌گیری می‌توانید از دیگرانمشورت گرفته و از تمام منابع در دسترس استفاده کنید.
  3. پیدا کردن راه‌حل‌های مختلف: تمامی راه‌حل‌هایی که به ذهنتان می‌رسد را روی کاغذ یادداشت کنید.
  4. بررسیراه‌حل‌های مختلف: در این مرحله باید به تحلیل و بررسیراه‌حل‌ها پرداخته و نتایج و پیامدهای آن را بررسی کنید؛ همچنینمی‌توانید از ترکیب کردن ویژگی‌های مثبت چند راه‌حلایده‌ای جدید برای حل مشکل بیابید.
  5. مرحله نهایی انتخاب بهترینراه‌حل: حال زمان آن فرارسیده تا بر اساس اولویت‌ها و اهدافی که دارید بهترینراه‌حل را انتخاب کرده و تصمیمتان را عملی کنید. اگر پیامدهای عملیتصمیمتان با اهدافی که در ذهن داشتید هماهنگ نبود لازم است مشکل را دوباره بررسی کرده و مجدد تصمیم‌گیری کنید. اشتباهات خود را به‌راحتی قبول کنید؛ زیرا باعث می‌شود با کسب تجربه بیشترمهارت‌های تصمیم‌گیری خود را بیش از قبل تقویت کنید.

مهارت‌های تصمیم‌گیری و تقویت این مهارت

چند نکته طلایی برای تصمیم‌گیری موفق

مطالعه نکات زیرمی‌تواند به شما کمک کند در شرایط مختلف بهتر تصمیم‌گیری کنید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *