در گذشته راه اندازی یک کسب و کار بسیار سخت بوده است و نیاز به سرمایه گذاری هنگفت داشت امروزه نیز برای اینکه کسب و کار را به روش سنتی راه بیاندازید باید وقت و هزینه زیادی را صرف این کار بکنید. با پیشرفت ارتباطات و رسانه‌های اجتماعی، این هزینه‌ها بسیار کمتر شد و عرصه نامحدودی را به روی افرادی که قصد راه اندازی کسب و کار دارند گشود. برای موفقیت در این بستر جدید و پر سود باید اطلاعاتی را در این باره داشته باشید؛ در سایت رستا با مشاوره کسب و کار آنلاین همراه ما باشید.

مزایا کسب و کارهای اینترنتی

امروزه با گسترش فناوری و راه یابی اینترنت به عصر جدید، سبک زندگی افراد و به دنبال آن نحوه خرید و فروش آن‌ها نیز تغییر پیدا کرده است. محبوبیت روز افزون وب سایت‌ها، شبکه‌ها اجتماعی و دیگر رسانه‌های اینترنتی باعث شده است تا افرادی که با روش سنتی به کسب و کار مشغول بوده‌اند از فعالیت در اینترنت نیز غافل نشوند. همچنین افراد زیادی به فکر ایجاد کسب و کار آنلاین در این بسترها افتادند. در ادامه برخی از دلایل مزایای کسب و کارهای آنلاین را با هم بررسی می‌کنیم.

 برای شروع کار به روش سنتی باید هزینه زیادی را صرف کنید؛ به طور مثال تصور کنید قصد راه اندازی یک مغازه برای فروش کیف و کفش دارید، مسلماً اگر در محلی  کم رفت و آمد مغازه خود را باز کنید فروش چندانی نخواهید داشت چرا که افراد کمی از آن جا گذر می‌کنند پس به ناچار مجبورید مغازه‌ای در محل پر رفت و آمدتر راه اندازی کنید که هزینه زیادی لازم دارد، اما شما می‌توانید با تبلیغات و فعالیت در فضای مجازی با هزینه بسیار کم فروش خود را تا چندین برابر حتی افزایش دهید.

مقرون به صرفه بودن

مشاوره کسب و کار آنلاین

کارآفرینی در منزل

 اگر قصد دارید کسب و کار جدیدی را شروع کنید بهتر است به جای سرمایه گذاری کلان و انباشته کردن محصولات در ملک تجاری خود، نمونه‌ای از آن را تهیه کرده و با تولید محتوا مناسب و آموزش بازاریابی در فضای اینترنت به فروش آن‌ها در منزل مشغول شوید.

بازاریابی گسترده و قدرتمند

 امروزه بازاریابی در اینترنت به مهم‌ترین بخش در زمینه تبلیغات تبدیل شده است، به طوری که حتی کسب و کارهای سنتی نیز از آن غافل نشده‌اند. به دلایل مختلفی از جمله: هزینه پایین بازاریابی، ارزیابی آسان و هدفمند بودن بازاریابی اینترنتی، این نوع از بازاریابی جایگاه ویژه‌ای را در بین تبلیغات برای محصولات دارا است.

نداشتن محدودیت

 یکی از موارد مهمی که در مشاوره کسب و کار آنلاین نیز به آن اشاره می‌شود، این است که در این نوع از کسب و کارها محدودیت‌هایی را که در روش سنتی وجود دارد، ندارید؛ به طور مثال محدودیتی در زمان باز بودن فروشگاه خود ندارید و در هر وقت از شبانه روز می‌توانید به کسب و کار خود مشغول و پاسخگو مشتریان خود باشید، حتی در ساعاتی که فروشگاه‌های عادی فروش ندارند شما می‌توانید فروش خود را چند برابر کنید؛ جالب است که بدانید بیشترین آمار بازدید از سایت‌های مخصوص خرید در ایران بین ساعت 10 شب تا 1 بامداد است!

اتوماتیک بودن برخی فرایندها

 در کسب و کارهایی که آنلاین نیستند برخی از اعمال و فرایندها تکراری می‌شوند مانند تهیه فاکتور برای مشتری، پاسخ به یک سری از سؤالات پرتکرار، حسابداری و غیره؛ اما در مشاغل آنلاین بیشتر این کارها به صورت خودکار انجام می‌شود مثلاً هنگام ورود مشتری به سایت برای او پیام خوش آمد ارسال می‌شود، همچنین می‌توانید بخشی را ایجاد کنید که از قبل به سؤالات متداول پاسخ داده باشید.

اداره هم‌زمان چند نوع کسب و کار

 در مشاوره کسب و کار آنلاین حتماً به شما گفته خواهد شد که یکی از پرسودترین مزایای این نوع از مشاغل این است که می‌توانید هم‌زمان چند نوع کسب و کار را پیگیری کنید. در روش‌های سنتی شما در یک ملک نمی‌توانید چند نوع شغل را اداره کنید ولی در فضای اینترنت با داشتن چندین دامنه مجزا می‌توانید به این امر دست پیدا کنید.

محبوبیت اینترنت بین مردم

 محبوبیت و گسترش اینترنت در بین مردم بر کسی پوشیده نیست، راه اندازی کسب و کار در این بستر محبوب، زمان شما را برای مطرح و برند شدن کاهش می‌دهد و سریع‌تر می‌توانید پیشرفت کنید.

دو ویژگی منحصر به فرد مشاغل آنلاین

 1. در مشاوره کسب و کار آنلاین یکی از نکاتی که بررسی می‌شود این است که میل شما برای انجام کارهای مستقل سنجیده می‌شود به عبارتی اگر فردی هستید که تمایل ندارید برای دیگران کار کنید و دیگران به شما بگویند چه کار کنید، چه زمانی رفت و آمد کنید، چطور کار کنید و غیره، بدون شک کسب و کار آنلاین برای شما بهترین انتخاب است چرا که شما خودتان رئیس خود هستید و به طور مستقل کار می‌کنید.
 2. یکی دیگر از ویژگی‌های منحصر به فرد مشاغل آنلاین این است که شما در زمان خواب نیز می‌توانید پول در بیاورید! همان‌طور که پیش‌تر گفتیم امکان خودکار سازی برخی از فرایندهای فروش در مشاغل آنلاین وجود دارد و جز تولید محتوا و پیگیری‌ها نیازی به حضور مستمر شما نیست بنابراین حتی هنگامی که در خواب و یا مسافرت هستید مشتریان شما خرید خود را از سایت سفارش داده، پول را پرداخت و محصول را دریافت می‌کنند.

بدون سرمایه اولیه مشغول به کار شوید!

 1. یک از مهم‌ترین نکات که در مشاوره کسب و کار آنلاین به آن باید اشاره شود این است که بر خلاف دیگر کسب و کارها به روش سنتی هزینه‌های شما بسیار کاهش پیدا می‌کنند؛ به طور مثال دیگر لازم نیست هزینه هنگفتی را صرف تبلیغات و نشر کاتالوگ کنید و یا برای رفت و آمد خود دیگر نیازی به پرداخت هزینه ندارید.
 2. دسترسی به بازار هدف بسیار آسان‌تر و گسترده‌تر است. در روش‌های سنتی لازم است تا با فرستادن بازاریاب‌ها و یا پخش تراکت و تبلیغات بازار هدف خود را پیدا کنید اما در کسب و کارهای آنلاین افراد هدف پس از مدتی خودشان صفحات مربوط به فعالیت شما را پیدا می‌کنند؛ همچنین به دلیل گسترده و پرمخاطب بودن فضای اینترنت بازار هدف گسترده‌تری را می‌توانید پیدا کنید.
 3. برای تبلیغات نیاز به صرف هزینه زیاد نیست. مهم‌ترین بخش هر شغلی که در مشاوره کسب و کار آنلاین نیز به آن اشاره می‌شود موضوع تبلیغات است؛ بدون تبلیغات برند شما به جامعه هدف معرفی نمی‌شود و کسب و کارتان رونق پیدا نخواهد کرد. یکی از بهترین مزایای مشاغل آنلاین پایین بودن هزینه برای تبلیغات است شما حتی می‌توانید به صورت رایگان با بازاریابی محتوا برای کسب و کار خود تبلیغ کنید.

مشاوره کسب و کار آنلاین

مشاوره کسب و کار آنلاین نقش بسیار مهمی در به حداقل رساندن هزینه‌های ایجاد، گسترش و نگهداری تجارت الکترونیک دارد و می‌تواند میزان موفقیت شما را در این کسب و کارها به طرز چشم گیری افزایش دهد. راه اندازی یک شغل آنلاین دارای مراحل زیر است:

 1. انتخاب ایده اولیه
 2. تهیه طرحی مناسب برای کسب و کار اینترنتی
 3. انتخاب سیستم مدیریت محتوا برای راه اندازی سایت و دامنه مناسب با فعالیتی که قصد انجام آن را دارید و یا ساختن پیج و کانال در شبکه‌های مجازی
 4. گسترش و تبلیغات کسب و کاری که ایجاد کردید

انواع کسب و کارهای اینترنتی

مشاغل اینترنتی بسیار متنوع هستند اما در مشاوره کسب و کار آنلاین به طور کلی این مشاغل را به 10 گروه اصلی تقسیم می‌کنند که شامل:

 1. تبلیغات آنلاین
 2. ایجاد فضاهایی برای اخبار، آموزش و اطلاعات مختلف
 3. ایجاد کمپین و اجتماعات آنلاین
 4. تهیه و فروش نرم افزارهای چند رسانه‌ای مختلف
 5. خرید و فروش کالاهای مختلف
 6. خدمات مربوط به ایمیل
 7. سرمایه گذاری‌های اشتراکی
 8. ارائه خدمات تخصصی به کاربران
 9. ملحق شدن به شبکه‌های واسطه گری

برخی از موضوعاتی که در مشاوره‌های کسب و کار اینترنتی بررسی می‌شوند

مشاوره کسب و کار آنلاین

 ابزارهای مورد نیاز برای کسب و کار آنلاین

 1. راه اندازی یک وب سایت، پیج و یا کانال تلگرامی
 2. برای اینکه مشتریان بتوانند مبلغ پرداختی را به صورت آنلاین پرداخت کنند لازم است تا با یک بانک قرار داد ببندید تا بتوانید چنین سیستم پرداختی را در سایت خود اجرا کنید. می‌توانید این کار را با استفاده از شرکت‌های واسطه انجام دهید.
 3. می‌توانید برای رسیدن محصولاتتان به دست مشتریان و دریافت وجه از آن‌ها با پست قرارداد ببندید. این کار را با استفاده از شرکت‌های واسطه انجام دهید.
 4. پس از راه اندازی سایت خود لازم است تا با استفاده از بازاریابی اینترنتی به معرفی سایت و یا محصولات خود بپردازید. برای این امر ابتدا لازم است یک پیام مناسب را طراحی کنید و آن را از طریق رسانه‌های مناسب به بازار هدف خود برسانید.

خلاصه

با پیشروی اینترنت در تجارت افراد زیادی برای تبلیغ و یا ایجاد یک کسب و کار جدید به این بستر روی آوردند. در این مقاله با مشاوره کسب و کار آنلاین به شما کمک کردیم تا نکاتی مانند ابزارهای لازم برای این کار، مزایای کسب و کارهای آنلاین و غیره را درباره این نوع از کسب و کارها بدانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *